نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

انتخاب رشته ، انتخاب آینده شماست! چرا که با یک انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی موفق می توانید جدای از داوطلبان هم رده از داوطلبانی که رتبه بهتری از شما دارند اما به درستی انتخاب رشته نمی کنند ؛ نیز جلوتر باشید! 

در ادامه نکاتی که باید برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی می بایست مد نظر داشته باشید بررسی خواهد شد .

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

 • هرفرد می تواند بدون توجه به رشته کارشناسی در مجموعه امتحانی مورد نظر شرکت نماید.
 • دررشته های گروه علوم پزشکی تجانس بین رشته کارشناسی ورشته کارشناسی ارشد لازم است.
 • تا ۱۰۰ رشته محل را از یک مجموعه امتحانی انتخاب می نمایند.
 • ۲۳۰ واحد دانشگاهی مجری دوره های کارشناسی ارشد هستند.
 • ممکن است تا ۱۲ واحد جبرانی به ویژه در رشته هایی که تجانس وجود ندارد نیاز باشد که بگیرند.
 • نمره قبولی در هر درس ۱۲ ومعدل کل۱۴ برای فارغ التحصیلی نیاز است.
 • سهمیه های ایثارگران وبسیجیان فعال متوانند استفاده نمایند.
 • فارغ التحصیلان ممتاز هر رشته محل(بالاترین ونفر دوم معدل در بین فارغ التحصیلان)وبه شرط تجانس رشته کارشناسی با رشته ارشد.

 

آخرین نکات انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی:

لیست رشته های خود را برای اخرین بار درموارد زیر کنترل کنند تا مطمئن شوند که اشتباهی مرتکب نشده اند.

 • ۱-جنس و سن و سایر شرایط خاصی پذیرش در رشته ها.
 • ۲-محدودیت های مربوط به سهمیه رشته/محل هایی مانند محروم –ارگان ها و ….
 • ۳-تعهدات ناشی از انتخاب رشته ها و دانشگاه ها مانند دانشگاه شاهد، صنعت نفت و…
 • ۴-کدها را پس از وارد کردن در سایت با کمک فرد دیگری کنترل کنند و مراقب باشند کد رشته های کاردانی را بین کارشناسی و کدرشته های کارشناسی را بین رشته های دکتری قرار نداده باشند.

 

سایر پیشنهادات انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی :

 1. لیست نهایی را چندبار در فاصله های زمانی مناسب بررسی نماینداگر پس از چندبار تغییری در لیست خود ندادند آنوقت آن لیست نهایی آنان است.
 2. تکرار این اصل لازم است که انتخاب های فرد باید به گونه ای باشد که هیچ رشته ی پایینی را به رشته ی بالاتر ترجیح ندهند یعنی اولویت اول را به دوم و اولویت دوم را به سوم و الی اخر، ترجیح دهند.
 3. اگر از نرم افزارهای تعیین رشته ی کامپیوتری استفاده می کنند به عنوان کمک و راهنمایی برای پیداکردن شانس های خود از آن استفاده کنند و صرفاً آن را مبنایی برای تعیین کف رشته ها و چیدن و الویت بندی رشته قرار ندهند. چون این نرم افزارها براساس رتبه بندی میانگین یا رتبه در مناطق بدون توجه به بوم تنظیم شده اند.
 4. توجه به اخرین اصلاحیه کد رشته ها شامل رشته های حذف شده ، رشته های جدید، و تغییر کدها که در ایام انتخاب رشته اعلام می شود و داوطلبان معمولاً به آن توجه نمی کنند یا بی خبرند.
 5. برای ورود به سایت به شماره شناسنامه و شماره پرونده، کد رهگیری و اطلاعات کارت اعتباری نیاز دارند.
 6. اگر در دو گروه ازمایشی مانند ریاضی و زبان شرکت کرده اند، تنها یک فرم انتخاب رشته را تکمیل می کنند.
 7. ممکن است هنگام انتخاب رشته اینترنتی با اخطارهایی از سوی سیستم مواجه شوند، به آن ها توجه نمایند.
 8. در صورتی که خود دسترسی به اینترنت دارند سعی کنند به کافی نت ها مراجعه نکنند و در صورتی که مجبور شدند از متصدی بخواهند که کد رشته ها را در حضور شما وارد کرده و پس از کنترل، خودشان تایید نهایی نمایند.
 9. اگر هنگام ورود اطلاعات برق قطع شد یا طولانی شدن (بیش تر از ۳۰ دقیقه ) باعث شد نتوانیم کد رهگیری بگیرید، انتخاب رشته آنان قطعی نیست و باید دوره انتخاب رشته نمایند.
 10. از کد رشته های انتخابی خود یک پرینت گرفته و نزد خود نگه دارند.
 • چرا باید مشاور انتخاب رشته داشته باشیم ؟‌ 

بعد از چند ماه مطالعه در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نموده و رتبه ای کسب نمودید! هر رتبه ای . شما قطعا می توانید جهت انتخاب رشته اقدام کنید! انجام دادن انتخاب رشته بصورت اینترنتی کار سختی نیست اما انتخاب رشته توسط “یک مشاور تحصیلی مجرب” که تجربه بیش از ده هزار انتخاب رشته موفق در کارنامه خود دارد و به شما تضمین قبولی می دهد، با انتخاب رشته شما یکسان است؟ اگر کمی فکر کنیم با این کار یک سال زمان می خرید و یا در یک دانشگاه و رشته برتر و در نهایت آینده شغلی بهتری برای خود خواهید ساخت . منظور ما از مشاوره این است ؛ یعنی استفاده از تجربیات یا دانش دیگران در کمترین زمان!

 

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

مرکز مشاوره بصیرانهاد امکان مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد و تاثیر سهمیه ها ، آیین نامه تطبیق واحد و معادل سازی و … را در ۴ شعبه شرق ، غرب و شمال تهران و همچنین کرج را برای شما مراجعین گرامی فراهم نموده است ، جهت دریافت نوبت و وقت قبلی می توانید از ساعت ۹ صبح الی ۱۱ شب با شماره ۲۲۶۳۳۰۲۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید . همچنین اگر نیاز به مشاوره تلفنی ( استان تهران ) مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد و تاثیر سهمیه ها ، آیین نامه تطبیق واحد و معادل سازی و …   دارید همه روزه (حتی ایام تعطیل) می توانید از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۶۶۱ تماس حاصل فرمایید . همچنین جهت مشاوره تلفنی ( شهرستان ) می توانید با تلگرام مرکز مشاوره بصیرا نهاد به آیدی BasiraID پیام ارسال نمایید .

پاسخ بدهید