آیا کودک شما دچار ترس و هراس است؟ ترس در کودکان در دوران سنی مختلف در قالب چه چیزهایی بروز می کند؟ راهکار درمان ترس در کودکان چیست ؟ اگر نیاز به مشاوره کودک و نوجوان دارید در مرکز مشاوره بصیرا نهاد با ما همراه باشید .

ترس و هراس های دوران کودکی

اگرچه توجه متخصصان بهداشت روانی به ترسها و هراسهای کودکان طی ۳۰ سال گذشته به مراتب بیشتر شده است، اما لازم به ذکر است که مطالعه و علاقه در این زمینه سنتی دیرینه در روانشناسی است.

ترس در کودکان از کودکی تا نوجوانی ادامه دارد. ترس کودکان به نوعی واکنشی است به حادثه ای در محیط کودک. همان طور که کودک بزرگتر می شود و به سن مدرسه می رود طیف ترس گسترده تر می شود و مواردی همچون تاریکی، نمادهای ماوراءالطبیعی، اشخاص، اشیا و رویدادهای ویژه را دربرمی گیرد. با افزایش سن، ترس بیشتر متوجه نمادها، اشیا و رویداهای خیالی و نیز ترس از آینده (مثل ترس از کارهای مدرسه) می شود. ترسهای مرتبط با سن نوعاً طبیعتی گذرا دارند و دارای دوره کوتاهی هستند. آنها از لحاظ شدت در هر کودک و از کودکی به کودک دیگر متفاوت اند.

 

ترس ها در برابر هراس ها

اگرچه ممکن است معنی اصطلاحات “هراس” و “واکنش هراسی” روشن به نظر برسند، اما پیشینه موجود ابهامات زیادی را بین این اصطلاحات و دیگر اصطلاحاتی همچون ترس، اضطراب، فشار روانی، رفتار امتناع و رفتار اجتماعی نشان می دهد. در پیشینه مربوط به رشد کودک از اصطلاح ترس اغلب برای اشاره به واکنش طبیعی به یک تهدید واقعی یا ادراک شده استفاده می شود. به عنوان مثال ممکن است در کودکی ترس از مطب دندان پزشکی به دلیل درد واقعی که در ضمن کشیدن دندان احساس شده بوجود آید. با این وجود در پیشینه اختلال رفتاری/ آسیب شناسی روانی کودک، از اصطلاح ترس گای به عنوان واکنش رشدی بهنجار و گاهی به عنوان مشکل بالینی استفاده می شود.

 

داده های هنجاری در مورد ترسهای کودکان

۰ تا ۶ ماهگی : از دست دادن حمایت والدین، صداهای بلند

۷ تا ۱۲ ماهگی : ترس از غریبه ها، ترس ناگهانی و غیرمنتظره از اشیاء بزرگ و تیره

۱ سالگی : ترس جدایی از والدین، ترس از توالت، صدمه دیدن و ترس از غریبه ها

۲ سالگی : ترسهای متعدد شامل صداهای بلند ، حیوانات، اتاقهای تاریک، جدایی از والدین، تغییر در محیط شخصی

۳ سالگی : ماسک، تاریکی، حیوانات، جدایی از والدین

۴ سالگی : جدایی از والدین، حیوانات، تاریکی، صداها

۵ سالگی : حیوانات، اشخاص بد، تاریکی، جدایی از والدین، صدمه بدنی

۶سالگی : مخلوقات فوق طبیعی

۷ تا ۸ سالگی : موجودات فوق طبیعی، تاریکی، ترسهای مربوط به رویدادهای رسانه ها، تنها ماندن، صدمات بدنی

۹ تا ۱۲ سالگی : آزمونها و امتحانات مدرسه، عملکرد مدرسه، جراحات بدنی، ظاهر فیزیکی، رعد و برق، مرگ، تاریکی

 

روشهای کاهش و درمان ترس در کودکان در مرکز درمانی بصیرا نهاد

در سالهای اخیر تحقیقات کثیری با سرعت زیاد در زمینه توسعه و کاربرد روشهای کاهش ترس در کودکان انجام گرفته است. در حال حاضر چهار روش عمده رفتار درمانی کاهش ترس در کودکان وجود دارد که عبارتند از : حساسیت زدایی منظم، شیوه های کنترل وابستگی، شیوه های سرمشق دهی و مداخلات شناختی رفتاری؛ درمانگران مرکز درمانی بصیرا نهاد از این روشهای درمانی جهت کاهش و ازمیان بردن ترسهای کودکان استفاده می کنند.

 

مشاوره کودک و نوجوان

مرکز مشاوره بصیرانهاد امکان مشاوره حضوری در خصوص افزایش تمرکز دانش آموزان ، آموزش جنسی به کودکان ، اختلالات رفتاری کودک ، بیش فعالی و …  را در ۴ شعبه شرق ، غرب و شمال تهران و همچنین کرج را برای شما مراجعین گرامی فراهم نموده است ، جهت دریافت نوبت و وقت قبلی می توانید از ساعت ۹ صبح الی ۱۱ شب با شماره ۲۲۶۳۳۰۲۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید . همچنین اگر نیاز به مشاوره تلفنی ( استان تهران ) در خصوص افزایش تمرکز دانش آموزان ، آموزش جنسی به کودکان ، اختلالات رفتاری کودک ، بیش فعالی و …   دارید همه روزه (حتی ایام تعطیل) می توانید از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۶۶۱ تماس حاصل فرمایید . همچنین جهت مشاوره تلفنی ( شهرستان ) می توانید با تلگرام مرکز مشاوره بصیرا نهاد به آیدی BasiraID پیام ارسال نمایید .

 

پاسخ بدهید